Zayıflama Hikayem #2 Kaç kilo verdim?

Bir gün kalkacaksınız ve hep hayal ettiğiniz şeyleri yapmaya vakit kalmamış olacak. Şimdi tam zamanı, harekete geçin!

Bugün 28 Ağustos 2020. Diyet + spor yapmaya başlamamın üzerinden yaklaşık 2 hafta geçti. 4 ay boyunca neredeyse hiç evden çıkmamış ve gündeki öğün sayısı bir elin parmaklarını geçebilen benim bir anda diyete ve spora başlamam elbette biraz zorlu oldu. Fakat ne kadar zor olsa da kararlılığımı kaybetmediğim için şimdiye kadar süreç gayet iyi gidiyor diyebilirim. Siz de tecrübelerinizi, kilo verirken yaşadığınız zorlukları yorumlarda lütfen paylaşın, hep birlikte zayıflayalım!

Kaç Kilo Verdim?

Geçtiğimiz 4 ayda gerçekten çok yemek yiyordum, o nedenle kilomun artışındaki bu yüksek seviye asla bana şaşırtıcı gelmiyordu fakat diyet ve spora başladığımda da bu hızda bir azalış beklemiştim doğrusu. Ne yazık ki o şekilde olmadı, 2 haftada yaklaşık 4 kilo verebildim. Genelde sağlık uzmanlarının tavsiyeleri ayda 4-8 kilo arasında verilmesi yönünde olsa da insan hedefindeki kiloya en kısa sürede ulaşmak istiyor maalesef. Fakat zamanla bu hıza alışacağımı düşünüyorum 🙂

Nasıl Besleniyorum?

Zayıflamaya çalışan birçok insanın aklında bu soru olduğunu biliyorum, gerçekten kişiden kişiye çok değişen bir içeriği var. İçeriğinde sebzeler olan birçok diyet listeleriyle karşılaşabiliyoruz. Ne yazık ki ben hiçbirinden faydalanamıyorum, çünkü sebze sevmiyorum ve yiyemiyorum 🙁 O nedenle benim beslenmem genellikle protein ağırlıklı oluyor.

Sabah spordan geldikten sonra saat 11 gibi ilk öğünümü yiyorum.

  • 2 Haşlanmış Yumurta ( birinin sarısı çıkarılmış )

Sabah kahvaltımın az gözüktüğünün farkındayım, fakat alıştıktan sonra gerçekten çok acıkmıyorsunuz. Gündeki ikinci öğünümü ne zaman istediğime bağlı olarak değişkenlik gösterebilse de saat yaklaşık 15.00 gibi yiyorum.

  • 1 Tabak et yemeği ( Tavuk, et kavurma, köfte vb. )
  • Salata ( Domates, salatalık, soğan, bir tatlı kaşığı zeytinyağı, nar ekşisi, tuz )
  • Ayran ( Genellikle doymak için 3-4 bardak içiyorum )

Günün üçüncü öğününü dayanabilirsem yemiyorum, çok acıkırsam da yoğurt, salatalık gibi şeyler yiyerek geçiştiriyorum. Ekmek, pilav ve şekeri tamamen hayatımdan çıkardım!

Nasıl Spor Yapıyorum?

Spor için evimizin karşısındaki Fitness merkezine yazıldım. Sabah saat 9.30 gibi evden çıkarak spora gidiyor ve yaklaşık 1.5 saat spor yapıyorum.

  • Başlangıç olarak 30 dakika koşu bandında zaman geçiriyorum; bunun yaklaşık 5 dakikası koşarak (10 km/saat hızda), 25 dakikası da yürüyerek (6 km/saat hızda) geçiyor.
  • Koşu bandından indikten sonra her Fitness merkezinde bulunan makineleri kullanarak vücut hareketleri yapıyorum. Bu aletlerden bir sonraki yazımda ayrıntılı şekilde bahsedeceğim.
  • Makinelerle de çalıştıktan sonra 3×15 setler halinde mekik çekiyorum.
  • En son enerjim kalırsa eliptik bisiklette yorulana kadar bisiklet sürüyorum.

Zayıflama günlüğümde yaptığım hiçbir şeyi yapmanızı önermiyorum, ben sadece kendi uygulamalarımla nasıl kilo vermeye çalıştığımı sizlerle paylaşarak hem kendimin hem de sizlerin motivasyonunu artırmayı umuyorum. Umarım başarılı oluruz 😊

Bu konularla alakalı veya blogumla ilgili aklınıza gelen her şey için benimle iletişime geçebilirsiniz, iletişim kısmından gerekli bilgilerime ulaşabilirsiniz.

Benimle Zayıfla!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir